destek@herseybebek.com

Sıkça Sorulan Sorular

Destek Talebi Oluştur

Kargom nerede?

"Hesabım -> Siparişlerim" menüsünden, sayfanın alt kısmında yer alan "Kargo Takip" alanına tıklayarak kargo takibinizi sağlayabilirsiniz. 

Siparişim ne zaman gelir?

Siparişleriniz standart olarak 2-4 iş günü içerisinde kargoya verilir. Bu süre kampanya dönemlerinde değişebilir. Kargolarınızın teslimat süresi ise bulunduğunuz ile ve ilçeye bağlı olarak 24-96 saat arasında değişmektedir.


İade sürecini nasıl başlatabilirim?

"Hesap -> Siparişlerim" menüsü üzerinden siparişin yanındaki "İade" butonu aracılığı ile formu gönderek iade sürecini başlatabilirsiniz. İade ekranında sizlere verdiğimiz iade kodu ile birlikte ürünleri en geç 7 gün içerisinde Aras kargo yetkilisine teslim edebilirsiniz. Fatura üzerindeki alanların doldurulmasını ve ürünlerin kargo esnasında zarar görmeyeceği şekilde paketlenmesini rica ederiz.


Ürün değişimi yapabilir miyim?

Firmamızın prosedürü gereği faturası kesilmiş ürünlerde değişim imkanı bulunmamaktadır. Dilerseniz ürününüzü ücretsiz bir şekilde iade edebilir, siparişinizi tekrar oluşturabilirsiniz. Siparişiniz henüz hazırlanma aşamasında ise yapmak istediğiniz işlemi whatsapp destek hattımız aracılığı ile bizlere bildirebilirsiniz.


İade ücreti hesabıma ne zaman yatırılacak?

İade koşullarına uygun gönderilmiş ürünleriniz bize ulaştığı andan itibaren 1-14 iş günü içerisinde alışveriş tutarınız harcama yaptığınız kartınıza yatırılacaktır. Ürününüzün iade aşamasını internet adresimiz üzerinden "Hesabım" -> "İade Taleplerim" sayfasından kontrol edebilirsiniz. İadeniz sonuçlandığında sizleri sms ve e-mail aracılığı ile bilgilendireceğiz.

İade ödemesi neden taksitli yatırılıyor?

İadeniz onaylandığı andan itibaren, iade edilen ürününlerin fatura tutarlarını bankanıza iade ediyoruz. Taksitli olarak yaptığınız alışveriş ücretleriniz bankanıza bağlı olarak taksitli şekilde kartınıza yatırılabilmektedir. Konu hakkında bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.


Stoğu olmayan bir ürün getirtilebilir mi?

E-ticaret depomuz ve mağazalarımızda bulunan bütün stokları internet adresimizde sizlere sunmaktayız. İnternet adresinde stoğu bulunmayan bir ürün tüm depolarımızda fiziken bitmiş durumdadır. Stoğu bulunmayan ürünlerin stoklarımıza girme durumu belirsizdir.


Kupon kullanarak aldığım ürünü iade ettim. Kuponumu tekrar kullanbilir miyim?

Malesef sizlere sunduğumuz kuponlar tek kullanımlıktır, kullanılan kuponların iadesi mümkün değildir. Tarafımıza ait bir hatadan dolayı ürünü iade ettiyseniz Whatsapp destek hattımızdan bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.


Kampanyalı aldığım ürünü iade ettim. İndirimden tekrar yararlanabilir miyim?

Malesef kampanyalar dönemseldir, geriye dönük olarak indirimden faydalanma imkanı bulunmamaktadır. Tarafımıza ait bir hatadan dolayı ürünü iade ettiyseniz Whatsapp destek hattımızdan bu konu hakkında yardım alabilirsiniz

Yanlış/Kusurlu gelen ürünü iade ettim, kullandığım kupon ve indirimleri tekrar kullanabilir miyim?

Tarafımıza ait bir hatadan dolayı ürünü iade ettiyseniz Whatsapp destek hattımızdan bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.


Kargo görevlisi bana ulaşamadığı için siparişlerim kargo şubesine geri dönmüş, ne yapmalıyım?

Ürün müşteriye teslim edilemez ise kargonuz şubenize geri dönebilir. Kargo şubesine dönen kargolar 3 iş günü içerisinde firmamıza geri gönderilebilir. En kısa sürede kargo şubeniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.


Kargom firmanıza geri gönderilmiş, ne yapmalıyım?

Sizlerin talebi olmadan kargo firmasının geri gönderdiği ürünler tarafımızca teslim alınır. Bu ürünler için müşteri temsilcilerimiz sizinle iletişime geçecek ve tekrar gönderimini sağlayacaktır.

Ürün bedenine nasıl karar verebilirim?

Ürün özelliklerinde yer alan manken bilgilerinden veya beden tablomuzdan yararlanabilirsiniz.

Kullanmakta olduğum ürün arızalandı, garanti işlemlerini nasıl başlatabilirim?

Tüm ürünlerimiz 6 ay garantilidir. Destek hattımız üzerinden bizlere ulaşmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcimiz süreç hakkında sizleri bilgilendirecek ve kargo için iade kodu verecektir. Yaşadığınız sorunu belirterek faturadaki alanları doldurmanız ve ürünü, aldığınız iade kodu ile Aras kargoya teslim etmeniz süreci başlatacaktır. Ürün tarafımıza ulaştığı andan itibaren inceleme süresi 21 iş günüdür, süreç sonuçlandığında müşteri temsilcilerimiz sizler ile iletişime geçecektir. 6 aylık süreci geçmiş ürünlerin incelenmeye gönderilme imkanı bulunmadığından kabul edememekteyiz.


Kampanyalardan nasıl haberdar olabilirim?

Bültenimize abone olarak kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz.


Kredi kartı bonuslarımı internet sitenizde kulanabilir miyim?

Malesef kredi kart bonuslarınızı internet sitemiz üzerinden kullanamamaktasınız.

Destek Talebi Oluştur

Nasıl sipariş verebilirim?

Alışveriş sitemize üye olduktan sonra, satın almak istediğiniz ürünü ‘SEPETE EKLE’ butonundan ekleyip, ‘SEPETE GİT’ butonu ile satın alma bölümüne tıklayarak; devamında fatura, ödeme ve teslimat bilgilerinizi girerek siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Siparişim ne zaman gelir?

Siparişleriniz standart olarak 2-4 iş günü içerisinde kargoya verilir. Bu süre kampanya dönemlerinde değişebilir. Kargolarınızın teslimat süresi ise bulunduğunuz ile ve ilçeye bağlı olarak 24-96 saat arasında değişmektedir.

Üye olmadan sipariş verebilir miyim?

Sipariş verebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Müşteri hizmetleri aracılığı ile sipariş oluşturabilir miyim?

Kişisel bilgilerinizin güvenliği için müşteri hizmetleri aracılığı ile sipariş oluşturulamamaktadır.


Siparişimi nasıl takip edebilirim?

"Hesap -> Siparişlerim" menüsünden siparişinizin statüsünü, kargo takibi alanından ise kargo aşamalarını öğrenebilirsiniz.


Sipariş içeriğini nasıl değiştirebilirim

Faturası kesilmemiş, toplama aşamasında bulunan siparişleriniz için Whatsapp destek hattımıza yazarak  renk veya beden değişimini sağlayabilirsiniz. Faturası kesilmiş ürünlerde malesef değişim/iptal işlemi sağlanamamaktadır. Dilerseniz ürün sizlere ulaştığında iade işlemlerini ücretsiz olarak başlatabilirsiniz.


Siparişlerime ve Faturalarıma Nasıl Ulaşabilirim

"Hesap" -> "Siparişlerim" menüsünden tüm siparişlerinize ulaşabilirsiniz. Faturanızı ürün paketi içerisinde bulabilirsiniz. Faturanızı kaybetmeniz durumunda Whatsapp destek hattımızdan  yardım alabilirsiniz.


Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Faturası kesilmemiş, toplama aşamasında bulunan siparişleriniz için Whatsapp destek hattımıza yazarak iptalini sağlayabilirsiniz. Faturası kesilmiş ürünlerde malesef iptal işlemi sağlanamamaktadır. Dilerseniz ürün sizlere ulaştığında iade işlemlerini ücretsiz olarak başlatabilirsiniz.


Destek Talebi Oluştur

Satılan ürünlerin stokları güncel mi?

İnternet sitemizde sunulan stok miktarları depolarımız, tüm mağazalarımız ve tüm satış kanallarıyla entegre çalışarak sonuçları sizleri sunmaktadır. Stoğu gözüken tüm ürünler fiziken depolarımızda mevcuttur. Stoğu bulunmayan ürünlerin temin edilme imkanı yoktur.

Satılan ürünlerin garanti süresi nedir?

Ürünlerimizin garanti süresi 6 aydır. Whatsapp destek hattımız  üzerinden bizlere ulaşmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcimiz süreç hakkında sizleri bilgilendirecek ve kargo için iade kodu verecektir. Yaşadığınız sorunu belirterek faturadaki alanları doldurmanız ve ürünü, aldığınız iade kodu ile Aras kargoya teslim etmeniz süreci başlatacaktır. Ürün tarafımıza ulaştığı andan itibaren inceleme süresi 21 iş günüdür, süreç sonuçlandığında müşteri temsilcilerimiz sizler ile iletişime geçecektir. 6 aylık süreci geçmiş ürünlerin incelenmeye gönderilme imkanı bulunmadığından kabul edememekteyiz.


Satılan ürünler orijinal mi?

Müşterilerimize sunulan tüm ürünler orijinal olup, faturalı bir şekilde gönderilmektedir. Tüm ürünlerimiz 6 ay garantilidir. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Whatsapp destek hattımızla iletişime geçebilirsiniz.

Ürün bilgileri doğru mu?

Ürün açıklamalarında yazılan tüm bilgiler doğrudur. Seçiminizde açıklamalarımızı referans alabilirsiniz


Ürün bedenine nasıl karar verebilirim?

Ürün özelliklerinde yer alan manken bilgilerinden veya beden tablomuzdan yararlanabilirsiniz.


Stoğu olmayan bir ürün getirtilebilir mi?

E-ticaret depomuz ve mağazalarımızda bulunan bütün stokları internet adresimizde sizlere sunmaktayız. İnternet adresimizde stoğu bulunmayan bir ürün tüm depolarımızda fiziken bitmiş durumdadır. Stoğu bulunmayan ürünlerin stoklarımıza girme durumu belirsizdir.

Destek Talebi Oluştur

Ödememi nasıl yapabilirim?

Ödemenizi internet kullanımına açık tüm kredi/banka kartlarınız ile taksitli veya peşin olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi kredi kartlar kullanılabilir

Tüm banka kredi kartlarını kullanabilirsiniz

Havale/EFT ile ödeme yapabilir miyim?

Havale/EFT seçeneğimiz mevcuttur.

Kredi kartı bonuslarımı internet sitenizde kulanabilir miyim?

Malesef kredi kartı bonuslarınızı internet sitemiz üzerinden kullanamamaktasınız.


Destek Talebi Oluştur

Kargom nerede?

"Hesabım -> Siparişlerim" menüsünden, sayfanın alt kısmında yer alan "Kargo Takip" alanına tıklayarak kargo takibinizi sağlayabilirsiniz. 


Siparişim ne zaman gelir?

Siparişleriniz standart olarak 2-4 iş günü içerisinde kargoya verilir. Bu süre kampanya dönemlerinde değişebilir. Kargolarınızın teslimat süresi ise bulunduğunuz ile ve ilçeye bağlı olarak 24-96 saat arasında değişmektedir

Teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Ürün ambalajının açılmamış olmasına, varsa ürün paketi üzerinde orijinal olarak bulunan bantların sökülmemiş olmasına, ürün ambalajında yırtık veya kesik olmamasına dikkat ediniz. Kargo ambalajında bu detayları bozuk ürünleri teslim almayınız veya kargo görevlisine hasar tutanağı tutturunuz.

Teslimat için bir ücret ödeyecek miyim?

Sipariş ekranında ödediğiniz ücretin dışında hiçbir ücret müşterilerimize yansıtılmaz.

Verilmiş bir siparişten sonra adresimi güncellersem sipariş adresim de güncellenir mi?

Sipariş sonrasında hesap ayarlarınızdan adresinizi değiştirmeniz vermiş olduğunuz siparişin adres bilgilerini değiştirmez. Bu işlemi faturalanmamış siparişleriniz için Whatsapp destek hattımıza yazarak gerçekleştirebilirsiniz.


Yanlış veya eksik ürün gönderildi, ne yapmalıyım?

Whatsapp destek hattımızdan iletişime geçiniz.

Kargo görevlisi bana ulaşamadığı için siparişlerim kargo şubesine geri dönmüş, ne yapmalıyım?

Ürün müşteriye teslim edilemez ise kargonuz şubenize geri dönebilir. Kargo şubesine dönen kargolar 3 iş günü içerisinde firmamıza geri gönderilebilir. En kısa sürede kargo şubeniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.


Kargom firmanıza geri gönderilmiş, ne yapmalıyım?

Sizlerin talebi olmadan kargo firmasının geri gönderdiği ürünler tarafımızca teslim alınır. Bu ürünler için müşteri temsilcilerimiz sizinle iletişime geçecek ve tekrar gönderimini sağlayacaktır.


Kargo firması değiştirme imkanı var mı?

Malesef kargo firmasının değiştirilmesi mümkün değildir.


Destek Talebi Oluştur

İade koşulları nedir?

Satın almış olduğunuz ürünü; ürünün tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş ve kullanılmamış olması koşuluyla iade edebilirsiniz. İade edilen ürünlerin etiketlerinin, logolarının ve diğer aksesuarlarının zarar görmemiş olması gerekiyor. Ürünler ekibimiz tarafından kontrol edildikten sonra zarar gördüğü tespit edilirse iadeniz kabul edilmeyebilir. Ürüne ait aksesuar(lar) varsa (kemer, toka gibi) iade edilmesi zorunludur. İade etmek istediğiniz ürün kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Size teslimat yapan kargo firması (Aras Kargo) aracılığı ile iade gönderimini yapmanız gerekir. Farklı kargo firmaları aracılığıyla gönderilen ürünler kabul edilmeyecektir. İade onaylandığında, yasal süre olan 15 iş günü içerisinde ürün bedeli kredi kartı ile ödeme yaptıysanız kredi kartınıza, havale ile yaptıysanız ilgili hesabınıza iade edilir. Bu süre Herşeybebek iade ettiğiniz ürünü teslim almasıyla başlar


İade sürecini nasıl başlatabilirim?

"Hesap -> Siparişlerim" menüsü üzerinden siparişin yanındaki "İade" butonu aracılığı ile formu göndererek iade sürecini başlatabilirsiniz. İade ekranında sizlere verdiğimiz iade kodu ile birlikte ürünleri en geç 7 gün içerisinde Aras kargo yetkilisine teslim edebilirsiniz. Fatura üzerindeki alanların doldurulmasını ve ürünlerin kargo esnasında zarar görmeyeceği şekilde paketlenmesini rica ederiz.


İade adresi neresidir/İade kodunu nasıl alabilirim?

"Hesap -> Siparişlerim" menüsü üzerinden siparişin yanındaki "İade" butonu aracılığı ile yaptığınız işlemlerde sizlere bir iade kodu verilecektir.


Hangi ürünleri iade edemem?

Kullanılmış/Yıkanmış/Dışarıda denenmiş ayakkabı ve giysiler/Etiket ve baskıları zarar görmüş, satılabilirliği bozulmuş, lekelenmiş, kirlenmiş ürünler/Hijyen poşeti açılmış çamaşır ve benzeri kişisel kullanım ürünleri iade edilemez.


Daha önce iade talebi açtığım siparişimdeki iade talebimi nasıl iptal edebilirim?

İade talebinizin iptal işlemlerini Whatsapp destek hattımız aracılığı ile yapabilirsiniz


Daha önce kısmi iade talebi yaptığım siparişime ekstra iade talebi nasıl ekleyebilirim?

İade sürecini başlattığınız siparişinizde yapmak istediğiniz yeni iadeler veya değişiklikleri Whatsapp destek hattımız aracılığı ile yapabilirsiniz.


İade ücreti hesabıma ne zaman yatırılacak?

İade koşullarına uygun gönderilmiş ürünleriniz bize ulaştığı andan itibaren 1-14 iş günü içerisinde alışveriş tutarınız harcama yaptığınız kartınıza yatırılacaktır. Ürününüzün iade aşamasını internet adresimiz üzerinden "Hesap" -> "İade Taleplerim" sayfasından kontrol edebilirsiniz. İadeniz sonuçlandığında sizleri e-mail aracılığı ile bilgilendireceğiz.


İade kargo masrafını ben mi karşılayacağım?

Mesafeli Satış Sözleşmesi gereği sizlere iletmiş olduğumuz gönderi kodu ve anlaşmalı kargomuz ile yaptığınız gönderimler tarafımızca karşılanmaktadır.


İadem ne zaman onaylanacak?

İadem ne zaman onaylanacak?

Ürün değişimi yapabilir miyim?

Firmamızın prosedürü gereği faturası kesilmiş ürünlerde değişim imkanı bulunmamaktadır. Dilerseniz ürününüzü ücretsiz bir şekilde iade edebilir, siparişinizi tekrar oluşturabilirsiniz. Siparişiniz henüz hazırlanma aşamasında ise yapmak istediğiniz işlemi Whatsapp destek hattımız aracılığı ile bizlere bildirebilirsiniz.


İade ödemesi neden taksitli yatırılıyor?

İadeniz onaylandığı andan itibaren, iade edilen ürününlerin fatura tutarlarını bankanıza iade ediyoruz. Taksitli olarak yaptığınız alışveriş ücretleriniz bankanıza bağlı olarak taksitli şekilde kartınıza yatırılabilmektedir. Konu hakkında bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.


Faturamı kaybettim iademi nasıl gerçekleştirebilirim?

Whatsapp destek hattımızdan iletişime geçerek talepte bulunmanız halinde kayıtlı mail adresiniz üzerinden faturanızın gönderimi sağlanacaktır.


İade sürem doldu, ürünleri iade edebilir miyim?

Mesafeli Satış Sözleşmesi gereği iade süresi ürünü teslim aldığınız andan itibaren iade süresi 14 iş günüdür. Bu süreç içerisinde iade talebi açmanız ve ürünü tarafımıza kargolamanız gerekmektedir.


Ürün hasarlı veya kusurlu ne yapmalıyım

Whatsapp destek hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Kullanmakta olduğum ürün arızalandı, garanti işlemlerini nasıl başlatabilirim?

Tüm ürünlerimiz 6 ay garantilidir. Destek hattımız üzerinden bizlere ulaşmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcimiz süreç hakkında sizleri bilgilendirecek ve kargo için iade kodu verecektir. Yaşadığınız sorunu belirterek faturadaki alanları doldurmanız ve ürünü, aldığınız iade kodu ile Aras kargoya teslim etmeniz süreci başlatacaktır. Ürün tarafımıza ulaştığı andan itibaren inceleme süresi 21 iş günüdür, süreç sonuçlandığında müşteri temsilcilerimiz sizler ile iletişime geçecektir. 6 aylık süreci geçmiş ürünlerin incelenmeye gönderilme imkanı bulunmadığından kabul edememekteyiz.


İade kargolarımın takibini nasıl sağlarım?

Ürünlerinizi iade ederken kargo görevlisine aldığınız iade kodunuzu söyleyiniz. Kargo görevlisi çıkış fişini kestikten sonra, fiş üzerindeki takip numarası ile kargo hareketlerini izleyebilirsiniz. Bu fişi not almadıysanız dahi ürün bize ulaşacak ve sonuçlandığında sizleri bilgilendireceğiz.


Destek Talebi Oluştur

Kupon kullanarak aldığım ürünü iade ettim. Kuponumu tekrar kullanbilir miyim?

Malesef sizlere sunduğumuz kuponlar tek kullanımlıktır, kullanılan kuponların iadesi mümkün değildir. Tarafımıza ait bir hatadan dolayı ürünü iade ettiyseniz çağrı merkezimizden bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.


Kampanyalı aldığım ürünü iade ettim. İndirimden tekrar yararlanabilir miyim?

Malesef kampanyalar dönemseldir, geriye dönük olarak indirimden faydalanma imkanı bulunmamaktadır. Tarafımıza ait bir hatadan dolayı ürünü iade ettiyseniz Whatsapp destek hattımızdan bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.


Yanlış/Kusurlu gelen ürünü iade ettim, kullandığım kupon ve indrimleri tekrar kullanabilir miyim?

Tarafımıza ait bir hatadan dolayı ürünü iade ettiyseniz, Whatsapp destek hattımızdan bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.


Kaçırdığım İndirimlerden yararlanabilir miyim?

Kaçırılan kampanyalar için geriye dönük işlem mümkün değildir. Yeni kampanyaları yakalamak için sitemizi takip edebilirsiniz. 

Kampanya tarihleri belirli mi?

Kampanya günlerinin belirli bir tarihi veya saati yoktur. Sitemizi ve mağazalarımızı takip edebilir, beğendiğiniz ürünleri favorilerinize ekleyebilirsiniz


Kuponlarımı nasıl kullanabilirim?

Size mail yoluyla iletilen kuponunuzu kopyalayarak sipariş aşamasında ilgili alana yapıştırabilirsiniz.


Kampanyalardan nasıl haberdar olabilirim?

Bültenimize abone olarak kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz.


Destek Talebi Oluştur

Kupon kullanarak aldığım ürünü iade ettim. Kuponumu tekrar kullanbilir miyim?

Malesef sizlere sunduğumuz kuponlar tek kullanımlıktır, kullanılan kuponların iadesi mümkün değildir. Tarafımıza ait bir hatadan dolayı ürünü iade ettiyseniz Whatsapp destek hattımızdan  bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.


Kampanyalı aldığım ürünü iade ettim. İndirimden tekrar yararlanabilir miyim?

Malesef kampanyalar dönemseldir, geriye dönük olarak indirimden faydalanma imkanı bulunmamaktadır. Tarafımıza ait bir hatadan dolayı ürünü iade ettiyseniz Whatsapp destek hattımızdan bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.


Yanlış/Kusurlu gelen ürünü iade ettim, kullandığım kupon ve indrimleri tekrar kullanabilir miyim?

Tarafımıza ait bir hatadan dolayı ürünü iade ettiyseniz, Whatsapp destek hattımızdan bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.


Kaçırdığım İndirimlerden yararlanabilir miyim?

Kaçırılan kampanyalar için geriye dönük işlem mümkün değildir. Yeni kampanyaları yakalamak için sitemizi takip edebilirsiniz.

Kampanya tarihleri belirli mi?

Kampanya günlerinin belirli bir tarihi veya saati yoktur. Sitemizi ve mağazalarımızı takip edebilir, beğendiğiniz ürünleri favorilerinize ekleyebilirsiniz


Kuponlarımı nasıl kullanabilirim?

Size mail yoluyla iletilen kuponunuzu kopyalayarak sipariş aşamasında ilgili alana yapıştırabilirsiniz.


Kampanyalardan nasıl haberdar olabilirim?

Bültenimize abone olarak kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz.


Destek Talebi Oluştur

Gizlilik politikanız nedir?

Sitenizin ödeme güvenliği mevcut mu?

Tüm kredi kartı işlemleri ve onayları tarafımızdan değil, ilgili bankanız ile aranızda online “3D secure” olarak gerçekleşmektedir. Kredi kartı numarası, güvenlik kodu ve şifresi gibi bilgiler internet sitemiz tarafından kaydedilmez. Güvenli alışveriş ve kişisel bilgilerin gizliliği ilkesi doğrultusunda alt yapısı oluşturulan internet sitemiz, başta SSL teknolojisi ve 3D secure olmak üzere ileri düzey iletişim protokolleri ile çalışmaktadır.


Aldığım ürünler veya faturası dışarıdan gözükecek mi?

Ürünler tamamen kapalı paketler içerisinde gönderilir ve faturası kargo paketinin içerisindedir.


Kredi kartı bilgilerimi saklıyor musunuz?

“İyzico güvenli ödeme sistemi" kullanıldığından kredi kartlarınız tarafımızca SAKLANMAMAKTADIR


Destek Talebi Oluştur

Nasıl üye olabilrim?

Sitenin sağ üst bölümünde yer alan Hesabım"-> "Kayıt Ol" kısmından aktif olarak kullandığınız email adresi,şifrenizi ve diğer istenilen bilgileri girerek kaydınızı tamamlayabilirsiniz.


Üyelik bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?

"Hesabım" menüsü altında yer alan "Hesap Bilgilerim" alanına girerek yapmak istediğiniz değişiklikleri uygun alanlara girdikten sonra güncelle butonu ile güncelleyebilirsiniz. Verilmiş bir siparişin bilgilerini yaptığınız değişiklikler etkilemez.


Adres bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

"Hesabım" menüsü altında yer alan "Adres Defterini Düzenle" alanına girdikten sonra buradan adres bilgilerinizi güncelleştirebilirsiniz. Verilmiş bir siparişin bilgilerini yaptığınız değişiklikler etkilemez.


Nasıl sipariş verebilirim?

Alışveriş sitemize üye olduktan sonra, satın almak istediğiniz ürünü ‘SEPETE EKLE’ butonundan ekleyip, ‘SEPETİM’ butonu ile satın alma bölümüne tıklayarak; devamında fatura, ödeme ve teslimat bilgilerinizi girerek siparişinizi oluşturabilirsiniz.


Siparişimi nasıl takip edebilirim?

"Hesap -> Siparişlerim" menüsünden siparişinizin statüsünü, kargo takibi alanından ise kargo aşamalarını öğrenebilirsiniz.


Siparişlerime ve Faturalarıma Nasıl Ulaşabilirim

"Hesap -> Siparişlerim" menüsünden tüm siparişlerinize ulaşabilirsiniz. Faturanızı ürün paketi içerisinde bulabilirsiniz. Faturanızı kaybetmeniz durumunda Whatsapp destek hattımızdan yardım alabilirsiniz.


Kampanya bildirim ayarlarını nasıl değiştirebilirim?

"Hesap -> "Bülten Abone Ol/Kaldır" sekmesinden ilgili ayarları yapabilirsiniz


Sifremi unuttum nasıl giriş yapabilirim?

Şifrenizi unuttuysanız, şifre sıfırlama işlemi yaparak hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bunun için: ‘Üye Girişi’ sayfasından ‘Şifremi unuttum’ yazısına tıklayın. Üyeliğinize ait e-posta adresinizi girerek ‘Gönder’ dediğinizde ilgili e-posta adresinize bir link gelecek. Gelen linke tıklayarak yeni şifre oluşturma işleminizi yapabilirsiniz. Eğer link size ulaşmadı ise spam klasörünüzü kontrol edin. Ayrıca dilediğiniz zaman ‘Hesabım > Şifre değiştir’ kısmından şifre değişiklik işleminizi yapabilirsiniz.


Şifremi nasıl değiştirebilirim?

"Hesap" -> "Parola Değiştir" sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz